fotowoltaika Bielsko Biała
SunSystemPolska

Fotowoltaika Bielsko Biała

System fotowoltaiki – Fotowoltaika sprawdź co mamy do powiedzenia na ten temat.

1000 +
realizacji
Panele Fotowoltaiczne

Montaż paneli fotowoltaicznych na śląsku

Samo posiadanie instalacji fotowoltaicznej niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć oczywiście realne zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją instalacji oraz pozyskiwaniem energii elektrycznej. Co więcej, fotowoltaika jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, ponieważ ich działanie opiera się na pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych, a zatem – odnawialnego źródła energii.

Odzyskaj swoją energię z panelami fotowoltaicznymi od SunSystemPolska

SunSystemPolska – Fotowoltaika

Fotowoltaika – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Fotowoltaika Bielsko Biała – montaż paneli fotowoltaicznych – wszystko, co musisz o tym wiedzieć. Pod względem ekonomicznym, montaż instalacji fotowoltaicznej może wydawać się bardzo kosztowny. Trzeba jednak spojrzeć na to działanie pod kątem inwestycji. Po przeliczeniu wysokości rachunków za energię elektryczną, w przeciągu roku jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 70% ich całkowitej wartości. Koszt zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej zwróci nam się nie później, niż w przeciągu 2-3 lat.

Działanie instalacji fotowoltaicznej 

Zanim ostatecznie podejmiemy decyzję o zainstalowaniu instalacji fotowoltaika Bielsko Biała w naszym domu, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób powstaje energia elektryczna. Niestety, dla wielu osób nadal jest to swoistą zagadką. W rzeczywistości sposób, w jaki wytwarzana jest energia elektryczna przez system fotowoltaiczny, opiera się na prostych prawach z zakresu fizyki. 

Montaż paneli fotowoltaicznych – podstawy

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą kwestią, od której trzeba zacząć rozmowę na temat montażu paneli fotowoltaicznych jest to, kto tak naprawdę może taką pracę wykonywać. Wbrew pozorom, odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się początkowo wydawać. Czysto teoretycznie możemy nawet samodzielnie zamontować system fotowoltaiczny, pod warunkiem, że znajduje się on na naszej działce. Jest oczywiście jedno “ALE”. 

Pamiętajmy, że fotowoltaika Bielsko Biała są elementem całego systemu, którego sprawne działanie zapewnia nam dostęp do energii elektrycznej. Tym samym, jeśli planujemy samodzielnie zainstalować system fotowoltaiki, musimy mieć przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Co więcej, jeśli cokolwiek zostanie przez nas zamontowane i nie będzie działać w odpowiedni sposób, musimy liczyć się z koniecznością poradzenia sobie z błędami i ich następstwami, co z pewnością będzie generować dodatkowe koszta. Trzeba też liczyć się z tym, że nawet jeśli wydaje nam się, że wszystkie elementy systemu zostały przez nas zamontowane w sposób prawidłowy, Operator Sieci może po prostu nie przyjąć takiej instalacji i odmówić podpięcia jej do sieci. 

Jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby być uprawnionym do wykonywania montażu instalacji fotowoltaicznej?

Osoby, które posiadają uprawnienia do przeprowadzenia montażu instalacji fotowoltaicznej, muszą posiadać kilka, bardzo istotnych dokumentów oraz certyfikatów. Potwierdzające kompetencje i wiedzę, w jaki sposób wykonywać montaż fotowoltaiki w sposób zgodny z najwyższymi standardami jakości oraz bezpieczeństwa. 

Jakie uprawnienia są zatem wymagane, aby gładko przejść etap uruchomienia instalacji PV? Osoba, która wykonuje instalacje fotowoltaiczne musi posiadać:

  • Certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego, który stanowi potwierdzenie, że dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje, niezbędne do wykonywania montażu oraz instalacji systemów fotowoltaicznych. 
  • Świadectwo kwalifikacyjne, może być alternatywą, która również stwierdza, że dana osoba ma uprawnienia niezbędne do zajmowania się szeroko pojmowaną eksploatacją urządzeń, instalacji czy sieci elektroenergetycznych.  
  • Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci

Kluczowe do prawidłowego przeprowadzania prac związanych z montażem fotowoltaika Bielsko Biała , może okazać się także zaświadczenie, które potwierdza, że osoby które taką pracę wykonują, mają uprawnienia do prowadzenia prac na wysokościach. Ze względu na wszystkie wymienione wyżej czynniki, najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż systemu fotowoltaicznego, jest zatrudnienie do tego celu profesjonalistów. 

Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne?

Kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, kiedy planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, jest wybranie najlepszych dla naszych potrzeb paneli. Przed przystąpieniem do wyboru, dobrze jest zapoznać się z tym, w jaki sposób są one klasyfikowane. Dwie podstawowe klasyfikacje paneli solarnych to:

  • Klasyfikacja ze względu na rodzaj zastosowanych ogniw,
  • Klasyfikacja ze względu na zastosowaną technologię. 

W przypadku pierwszej klasyfikacji wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje modułów fotowoltaicznych, a są to:

  • ogniwa pierwszej generacji – wykorzystuje się je przede wszystkim w panelach monokrystalicznych, jak również i polikrystalicznych. Ogniwa mają grubość od 0,2mm do nawet 0,4mm. 
  • ogniwa drugiej generacji – potocznie są nazywane ogniwami cienkowarstwowymi. Głównym surowcem wykorzystywanym do ich produkcji jest krzem amorficzny. Ich grubość to ok. 1-3 mikrometrów. Niestety, ze względu na stosunkowo niską sprawność, która plasuje się na poziomie około 15%, nie są one zbyt często stosowane.
  • ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji – wyróżnia je przede wszystkim to, że są one pozbawione złączy P-N, natomiast do produkcji energii wykorzystują reakcje, które są bardzo zbliżone do fotosyntezy. Nad tym rodzajem ogniw nadal prowadzone są badania i – podobnie jak ogniwa drugiej generacji – nie są one popularnym rozwiązaniem. 

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretny rodzaj paneli fotowoltaicznych, warto jest tę kwestię przedyskutować – najlepiej z ekspertami w tej branży. 

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej przebiega etapowo. Oczywiście przed ostatecznym zainstalowaniem paneli solarnych, należy wykonać projekt, który będzie uwzględniał czynniki związane z intensywnością promieniowania słonecznego. Co do zasady – niezależnie od miejsca montażu – fotowoltaika powinna znajdować się w takim miejscu, które przez większość dnia jest intensywnie nasłonecznione. Z tego też względu wybiera się wschodnie, lub południowo wschodnie miejsca. Zarówno w przypadku montażu systemu fotowoltaiki na dachu jak i na gruncie. Ma to na celu przede wszystkim zadbanie o to, aby efektywność działania takiej instalacji była jak największa. 

Gdzie najlepiej zamontować panele solarne?

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych związany jest także z tym, gdzie dokładnie zostaną one zamontowane. Co do zasady, mamy w tym aspekcie dwie możliwości. Pierwszą z nich jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – płaskim lub skośny. Drugą możliwością, która także cieszy się dużą popularnością i jest równie skuteczna, jest montaż fotowoltaiki na gruncie. Zarówno pierwszy sposób montażu, jak i drugi, mają pewne właściwości, które można wykorzystać w efektywny sposób i tym samym poprawić wydajność naszej instalacji. 

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim

W Sieci można spotkać się z mylnym poglądem, który zakłada, że montaż fotowoltaiki na płaskim dachu jest niemożliwy. Jest to możliwe, jednakże trzeba pamiętać, że przebiega on nieco inaczej, niż ma to miejsce w przypadku dachu skośnego. 

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim, możemy zastosować następujące rozwiązania:

  • system balastowy – są to stelaże wykonane z aluminium, które dodatkowo zostały dociążone betonowymi bloczkami. Na jeden panel którego waga wynosi około 25 kg przypadają 3 bloczki, których łączna waga nie przekracza 75 kg.  
  • system montażowy bez dodatkowego balastu – polega on na tym, że  oś konstrukcji stanowi aluminiowa rama wsporcza, która jest  przymocowana do specjalnych betonowych bloczków, umieszczonych na dachu. 
  • system kotwiony – stosuje się go przede wszystkim  w przypadku m.in. dachów żelbetowych. Trzeba pamiętać jednak o tym, że może być on wdrożony przed ociepleniem dachu.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu skośnym?

Montaż systemów fotowoltaicznych na dachu skośnym, wykorzystuje się do tego celu konstrukcję wsporczą, która jest przytwierdzona bezpośrednio do krokwi dachowych. Rodzaj śrub, za pomocą których będzie ona przytwierdzona, zależny jest od tego, z jakiego rodzaju pokryciem dachowym mamy do czynienia.

Fotowoltaika

Produkty

Sprawdź co mamy w swojej ofercie związanego z fotowoltaiką

Mikrofalowniki

Mikroinwerter zapewnia najwyższy poziom wydajności, precyzji i sprawności.

Falowniki Hybrid

Inteligentne napędy hybrydowe to nowa generacja zasilaczy bezprzerwowych (UPS)

Baterie

Oferujemy akumulatory do akumulacji energii elektrycznej w wyspowych i hybrydowych systemach fotowoltaicznych.

Ładowarki EV

Ładowarki elektryczne do samochodów.